Čo vedieť o zápale
vonkajšieho zvukovodu

Zápal vonkajšieho zvukovodu je bežné ochorenie uší,
ktoré môže byť pre psy veľmi bolestivé.
Pokiaľ nie je správne liečený, môže sa tento stav opakovať.

Liečba zápalu vonkajšieho zvukovodu
nebola nikdy pohodlnejšia.

Čo je to otitis externa?

Otitis externa je bežný zápal vonkajšieho ucha. Tento stav sa často objaví náhle a môže byť pre psy veľmi bolestivý. Pokiaľ má váš pes zápal vonkajšieho ucha, môže byť v rôznej miere postihnuté jedno alebo obe uši.1,2

Ako spoznáte, že váš pes má zápal vonkajšieho ucha?

Medzi najčastejšie príznaky, na ktoré si treba dať pozor, patria:

  • trenie alebo škrábanie uší
  • trasenie hlavou
  • bolesť alebo iné nepríjemné pocity
  • nepríjemný zápach alebo výtok z úši


Ak si všimnete akýkoľvek z týchto príznakov, je dôležité ihneď si dohodnúť stretnutie s veterinárnym lekárom.

Zápal spôsobený zápalom vonkajšieho zvukovodu mení prostredie zvukovodu vášho psa a spôsobuje množenie baktérií a kvasiniek vo vnútri ucha. Pokiaľ sa nelieči, môže sa stav ucha vášho psa zhoršiť, čo potenciálne vedie aj k dlhodobým problémom so sluchom.


Zápal vonkajšieho zvukovodu postihuje až

1 zo 7 psov

vo veterinárnej praxi.

Ako často sa vyskytuje zápal vonkajšieho zvukovodu?

Zápal vonkajšieho zvukovodu je veľmi častý. Až 1 zo 7 psov, ktoré sú vyšetrované na veterinárnych pracoviskách, niekedy v živote ochorie týmto zápalom.3,4 Zápal sa môže tiež opakovať – 1 zo 4 psov, ktoré zápal prekonali, ho dostane znova aspoň raz.3

Existuje mnoho dôvodov, prečo môže mať váš pes zápal vonkajšieho zvukovodu.

Najčastejšou príčinou je alergia na niečo v okolí, alebo (menej často) na krmivo.5,6

Medzi ďalšie príčiny patria:

  • parazity
  • cudzie objekty vo zvukovode
  • kožné poruchy
  • ďalšie ochorenie
  • aktivity, ako je plávanie, pri ktorých sa do uší dostáva voda

Zdá sa, že rovnaké plemená, najmä psy s dlhými ušami, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku zápalu vonkajšieho zvukovodu.

Ako sa mám starať o uši svojho psa?

Je dôležité zistiť všetky základné faktory, ktoré viedli k ochoreniu vášho psa, a správne ich liečiť. Bez zistenia príčiny môže liečba priniesť iba dočasnú úľavu a zápal vonkajšieho zvukovodu vášho psa sa môže opakovať.

Po liečbe zápalu vonkajšieho zvukovodu u vášho psa by ste mali začať pozorovať známky zlepšenia stavu jeho ucha, ako je menšie začervenanie, škrabanie, bolesť a výtok. Nezabudnite si po liečbe naplánovať kontrolnú návštevu, aby váš veterinárny lekár mohol zistiť, ako sa vášmu psovi darí.

Najlepším spôsobom, ako zabrániť tomu, aby váš pes znovu ochorel zápalom vonkajšieho zvukovodu, je spolupracovať s veterinárnym lekárom na udržiavaní zdravia uší a kože vášho psa.

Začnite tým, že budete dodržiavať pravidelné návštevy u lekára. Uistite sa, že uši vášho psa sú čisté, a po kúpaní alebo plávaní ich dôkladne vysušte.

Preukázateľná úľava od zápalu vonkajšieho ucha

Zistite viac o výhodách novej liečby.


Referencie: 1. Kasai T, Fukui Y, Aoki K, et al. J Appl Microbiol. 2020;130:1084-1091. 2. Borriello G, Paradiso R, Catozzi C, et al. PLoS One. 2020;15:e0241447. 3. Perry LR, MacLennan B, Korven R, et al. Can Vet J. 2017;58:168-174. 4. O’Neill DG, Church DB, McGreevy PD, et al. PLoS One. 2014;9:e90501. 5. Hnilica KA. In: Small Animal Dermatology: A Color Atlas and Therapeutic Guide. 4th ed. Elsevier; 2017:416-430. 6. Zur G, Lifshitz B, Bdolah-Abram T. J Small Anim Pract. 2011;52:254-258.