Co vědět o zánětu zevního zvukovodu

Zánět zevního zvukovodu je běžné onemocnění uší,
které může být pro psy velmi bolestivé.
Pokud není správně léčen, může se tento stav opakovat.

Léčba zánětu zevního zvukovodu
nebyla nikdy pohodlnější.

Co je to otitis externa? 

Otitis externa je běžný zánět zevního ucha. Tento stav se často objeví náhle a může být pro psy velmi bolestivý. Pokud má váš pes zánět zevního ucha, může být v různé míře postiženo jedno nebo obě uši.1,2

Jak poznáte, že váš pes má zánět zevního ucha? 

Mezi nejčastější příznaky, na které je třeba dát si pozor, patří: 

  • tření nebo škrábání uší
  • třesení hlavou
  • bolest nebo jiné nepříjemné pocity
  • nepříjemný zápach nebo výtok z uší


Pokud si všimnete jakéhokoli z těchto příznaků, je důležité ihned si domluvit schůzku s veterinárním lékařem.  

Zánět způsobený zánětem zevního zvukovodu mění prostředí zvukovodu vašeho psa a způsobuje množení bakterií a kvasinek uvnitř ucha. Pokud se neléčí, může se stav ucha vašeho psa zhoršit, což potenciálně vede i k dlouhodobým problémům se sluchem.


Zánět zevního zvukovodu postihuje až

1 ze 7 psů

ve veterinární praxi.

Jak často se vyskytuje zánět zevního zvukovodu?

Zánět zevního zvukovodu je velmi častý. Až 1 ze 7 psů, kteří jsou vyšetřováni na veterinárních pracovištích, někdy v životě onemocní tímto zánětem. 3,4 Zánět se může také opakovat – 1 ze 4 psů, kteří zánět prodělali, ho dostane znovu alespoň jednou.3

Existuje mnoho důvodů, proč může mít váš pes zánět zevního zvukovodu.

Nejčastější příčinou je alergie na něco v prostředí, nebo (méně často) na krmivo.5,6

Mezi další příčiny patří:

  • parazité 
  • cizí objekty ve zvukovodu  
  • kožní poruchy  
  • další onemocnění  
  • aktivity, jako je plavání, při kterých se do uší dostává voda   

Zdá se, že stejná plemena, zejména psi s dlouhýma ušima, mají větší pravděpodobnost vzniku zánětu zevního zvukovodu. 

Jak mám pečovat o uši svého psa?  

Je důležité zjistit všechny základní faktory, které vedly k onemocnění vašeho psa, a správně je léčit. Bez zjištění příčiny může léčba přinést pouze dočasnou úlevu a zánět zevního zvukovodu vašeho psa se může opakovat.  

Po léčbě zánětu zevního zvukovodu u vašeho psa byste měli začít pozorovat známky zlepšení stavu jeho ucha, jako je menší zarudnutí, škrábání, bolest a výtok. Nezapomeňte si po léčbě naplánovat kontrolní návštěvu, aby váš veterinární lékař mohl zjistit, jak se vašemu psovi daří. 

Nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby váš pes znovu onemocněl zánětem zevního zvukovodu, je spolupracovat s veterinárním lékařem na udržování zdraví uší a kůže vašeho psa.

Začněte tím, že budete dodržovat pravidelné návštěvy u lékaře. Ujistěte se, že uši vašeho psa jsou čisté, a po koupání nebo plavání je důkladně vysušte. 

Prokazatelná úleva od zánětu vnějšího ucha

Zjistěte více o výhodách nové léčby.


Reference: 1. Kasai T, Fukui Y, Aoki K, et al. J Appl Microbiol. 2020;130:1084-1091. 2. Borriello G, Paradiso R, Catozzi C, et al. PLoS One. 2020;15:e0241447. 3. Perry LR, MacLennan B, Korven R, et al. Can Vet J. 2017;58:168-174. 4. O’Neill DG, Church DB, McGreevy PD, et al. PLoS One. 2014;9:e90501. 5. Hnilica KA. In: Small Animal Dermatology: A Color Atlas and Therapeutic Guide. 4th ed. Elsevier; 2017:416-430. 6. Zur G, Lifshitz B, Bdolah-Abram T. J Small Anim Pract. 2011;52:254-258.