Přihlášení Registrace

1 listopad 2015

Společnost MSD blahopřeje oceněným Nobelovou cenou za fyziologii a lékařství za rok 2015 za objev vedoucí k léčbě říční slepoty

Laureátem Nobelovy ceny se stal také dr. William C. Campbell, jehož oceněný výzkum probíhal v laboratořích Merck Research Laboratories.

news-01-11-15

Společnost MSD, ve Spojených státech a Kanadě známá pod názvem Merck & Co., Inc., s hrdostí blahopřeje Williamu C. Campbellovi, penzionovanému vědci, který působil v laboratořích MSD Research Laboratories (MLR), a který spolu se Satoshi Omurou získal Nobelovu cenu za rok 2015 za fyziologii a lékařství za objev avermectinu. Ten se stal základem pro vývoj přípravku Mectizan (ivermectin) společnosti MSD, který slouží k léčbě říční slepoty (známé také jako onchocerkóza) v Africe, Latinské Americe a Jemenu.

Ocenění obdrží společně s Youyou Tu za její objevy týkající se nové terapie malárie.

Říční slepota je parazitární infekce, která může vyvolat intenzivní svědění, změnu barvy kůže, vyrážky a oční onemocnění, které často vede k trvalé slepotě. Šíří se sáním krve člověka muchničkami, které se množí v rychle tekoucích řekách v postižených oblastech.

„Jsme obzvláště hrdí na našeho kolegu dr. Campbella, jehož novátorství, nadšení a odhodlání k boji proti nemocem během jeho 30leté kariéry v MSD umožnilo vývoj přípravku Mectizan,“ řekl Kenneth C. Frazier, předseda představenstva a generální ředitel společnosti MSD. „Prostřednictvím našeho projektu Mectizan Donation Program jsme spolupracovali s našimi partnery po téměř tři desítky let, abychom mohli tento lék bezplatně poskytnout k dispozici všem postiženým říční slepotou. Ve společnosti MSD jsme stále odhodláni přinášet to nejlepší, co naše odborné znalosti a inovace mohou nabídnout, k vyřešení světových globálních problémů v oblasti zdravotnictví.“

Projekt Mectizan Donation Program, založený před více než 25 lety, je nejdéle probíhajícím sponzorským programem, který se věnuje lékům pro specifická onemocnění a podporuje partnerství veřejného a soukromého sektoru v této oblasti. V roce 1998 společnost MSD rozšířila program i na vymýcení dalšího onemocnění, lymfatické filariózy. Celý program se týká více než 250 milionů lidí ošetřených v postižených oblastech ročně.

Více informací o Mectizan Donation Program na http://www.mectizan.org/